Background image

Anna a Ferdinand aneb jak se dělá ponožka

Zajímá vás cesta ponožky z papíru k vám na nohu? Pak je tenhle příspěvěk přesně pro vás.

Deep Dive

PONTEE
4. 10. 2021

Veselých ponožek je kolem nás jako máku, ale těžko byste hledali osobitější než jsou ty od we are ferdinand. Veselé možná není ani to správné slovo, protože místo tradičních ananasů nebo avokád na nich najdete spíš klobásy nebo pařížák. Ferdinand má zkrátka vlastní kategorii.

Zajímalo nás, jak takové ponožky vznikají, a tak jsme vytočili duchovního otce značky Salvátora a zeptali se ho.

Tvůrčí volnosti se meze nekladou

Vše začíná u designu, k jehož tvorbě si Ferdinand vybírá zajímavé české umělce, kteří jsou naladěni na jeho vlnu. Tvůrčí volnosti pak už meze nijak neklade a naopak chce, aby dotyční brali ponožku jako experimentální prostor, se kterým si mohou dělat v zásadě co chtějí. Díky tomu je každý design jedinečný a má svůj příběh.

S Ferdinandem doposud spolupracovalo už 21 umělců, mezi nimiž jsou zvučná jména jako Maxim Velčovský nebo duo Tomski & Polanski. Prostor se snaží ale dávat hlavně těm méně známým. Jednou z nich je i Anna Havelková, scénografka, která zároveň ráda kreslí a ilustruje. Právě Anna připravila pro Ferdinanda dva nové motivy – Louku a Hory. Ukázku její další, ne-ponožkové, tvorby naleznete na Ferdinandově webu v sekci Designéři, kde jsou představeni i ostatní umělci podepsaní pod jednotlivými designy.

Z papíru do stroje

Když byly designy od Anny hotové, stačilo je už jen dostat na ponožky. To je ale větší oříšek, než se na první pohled zdá. Design totiž musí být převedený do digitální podoby, která si bude rozumět s vyplétacím strojem, na němž ponožky vznikají. To se děje prostřednictvím tzv. pixeláže do speciální čtvercové mřížky zvané bitmapa. V praxi to znamená, že si někdo u Ferdinanda sedne k počítači a návrh pixel po pixelu do bitmapy vytečkuje. Sranda to není, dotyční by mohli vyprávět. Každopádně jedině tak vznikne digitální verze designu, kterou vyplétací stroj dokáže přečíst a převést na ponožku.

Samozřejmě jak už to tak bývá, všechno nevyjde hned na poprvé, a proto i digitální verze designu prochází úpravami jakmile vyplétací stroj začne chrlit první ponožky. Když je vše vyladěno, jde se do ostré produkce.

Promoční mumraj

Po nastartování výroby začíná živelné promoční kolečko, kdy je třeba ponožky hezky nafotit, vytvořit jim etiketu a dát vám o nich vědět. Tady máte fotku ze zákulisí a až si budete jednou Ferdinandovi ponožky oblékat, vzpomeňte si na to, jak někdo jejich motiv kostičku po kostičce překresloval 😊.

ferdinand
ferdinand logo

ferdinand

Ponožky s unikátními motivy, se kterými se nebudete nudit vy ani vaše okolí.

we are ferdinand si na nic nehraje a bojuje proti šedi ponožkami ve spolupráci s českými designéry.